3D bez brýlí na běžném notebooku.

26.10.2011 10:49

3DeeScreen: 3D bez brýlí na běžném notebooku.

Zástupci Spatial View otevřeli nové dimenze ve sledování 3D obrazu. Po dlouhém výzkumu a rozsáhlých jednáních s developery notebooků společnost oznámila, že do prodeje přichází autostereoscopický rámeček 3DeeScreen, který umožňuje zobrazení 3D obsahu v noteboocích. Autostereoscopický 3DeeScreen rámeček, který umožňuje stereokontentní zobrazení bez použití bodů 3D na obrazovce běžných notebooků, bude k dispozici v průběhu listopadu letošního roku.

Novinka byla poprvé představena v září loňského roku na Channel TV Focus 3D, kdy zástupce Spatial View Paul Roscoe ukázal demo verze vývoje prototypu. Od té doby společnost jednala s vývojáři mnoha notebooků, a vyvinula řadu zařízení, která budou podporovat používání snímků pro přehrávání 3D obsahu.

Bylo také sděleno, že na začátku prodeje 3DeeScreen zařízení podporují následující typy notebooků:

• Dell Studio 1558, XPS L502, Studio 1557, Inspiron 1564 a Inspiron N5010
• ASUS: G53J a N53J
• HP Pavilion dv6

U jiných modelů a  značek se očekává podpora v blízké budoucnosti, protože rámeček je určen pro většinu standardních notebooků s obrazovkou s rozlišením 720p nebo 1080p.
Obsah, který je kompatibilní s tímto vybavením lze nalézt na oficiálních stránkách 3DeeCentral. Obsah portálu je k dispozici ve dvou kategoriích a to v kategorii placené a kategorii zdarma.
Pro využití je k dispozici sbírka stereoskopických obrazů a 150 3D filmů. Ty jsou rozděleny do dvanácti žánrů, obsahujících například témata: hudební videa, dokumenty, animace, extrémní sporty a další. K dispozici jsou také 3D záznamy z YouTube a možnost prohlížení
pomocí 3DeeCentral.
Specialisté Spatial View  vyvinuli také nové zařízení sledující polohy oka, které původně  nebylo ve verzi prototypu. S pomocí speciální  lentikulární čočky je automaticky určen úhel, pod kterým, nebo ve kterém divák sleduje obraz, pak dochází k tomu, že v závislosti na úhlu oka se automaticky regulují parametry nastavení displeje.
K dalšímu vývoji přispívá i společnost Sony, která vytvořila lentikulární fólii, umožňující sledovat 3D bez brýlí, pro notebooky VAIO řady S a C. Podle vyjádření se budou náklady na folii pohybovat ve výši 129 eur, a 3DeeScreen bude stát 129 dolarů.
Společnost Spatial View se rovněž uvažuje o zařízení tohoto druhu pro iPhone 4. V současné době se  čeká na rozhodnutí vývojářů Apple, jestli  schválí 3DeeCentral software pro iPhone, nebo ne. V blízké budoucnosti se také očekává využití této technologie pro přístroje založené na systému Android.

Mgr. Ivan Šářec

Zpět